top of page

Oktatás

1. Egyetemi kurzusok oktatása

 

 

Angol nyelven oktatott tárgyak

 

 

 

  • NKE Közigazgatás-tudományi Kar MsC. szakán

 

Saját név alatt oktatott, választható tárgy                                            

A tantárgy elnevezése: New Challenges in Economic Governance

2010-től jelenleg is.

 

A tantárgy leírása:

 

A tantárgy a gazdasági világválság hatására kialakult helyzetet elemzi, amely egyben fokozott elvárást is jelent az állam gazdasági szerepvállalásával szemben. Bemutatásra kerül a tantárgy keretében, hogy az Európai Unió milyen gazdaságpolitikai koncepciókkal rendelkezik a válság megoldására, és milyen stratégiákat dolgozott ki a gazdasági növekedés és stabilitás érdekében.

 

A hallgatók megismerik a magyar gazdasági kormányzás új kihívásait is, valamint a magyar kormány legújabb gazdasági intézkedéseinek ismertetésére is sor kerül. A tantárgy részét képezi annak a világgazdasági folyamatokban végbemenÅ‘ tendenciának az elemzése is, amely ma már egyértelműen elutasítja a neoliberalizmus ideológiáját, és a nemzetállam gazdasági érdekeit elÅ‘térbe helyezÅ‘ gazdaságpolitika mellett foglal állást.

 

 

 

 

  • NKE Közigazgatás-tudományi Kar MsC szakán

 

Saját név alatt oktatott, választható tárgy.

A tantárgy neve: „Problem of Weak and Failed States’ Efficiency – Legal Aspects and Challenges

2014-től jelenleg is.

 

A tantárgy leírása:

 

A tantárgy a gyenge és bukott államok problémáját mutatja be a hatékonyság szempontjából. A gyenge és bukott államok melegágyai a különbözÅ‘ formában megjelenÅ‘ nemzetközi szintű bűnözésnek, a radikális eszmék térnyerésének, a fegyveres erÅ‘szaknak, a felkeléseknek, a gerillaháborúknak, a különbözÅ‘ vallási és nemzetiségi csoportok ellentéteitÅ‘l táplálkozó polgárháborúknak, az állam által de facto nem kontrolált területek kialakulásának, a terrorizmusnak valamint anarchisztikus állapotok kialakulásának, egy olyan helyzetnek, amikor az állam már az alapvetÅ‘ biztonságot sem képes garantálni és az alapvetÅ‘ közigazgatási funkciókat ellátni.

 

A tantárgy vizsgálja a korrupcióból, az emberi jogok érvényesülésének hiányából eredÅ‘ problémák és az államhatalom meggyengülésének, extrém esetben teljes szétesésének összefüggéseit is. A tantárgy bemutatja a nemzetközi szervezetek gyenge és bukott államok megsegítését célzó stratégiáit, intézményeit, amelyek a nemzetközi bűnözés, a humanitárius katasztrófák, a lázongások, felkelések és a radikális eszmék (pl.: iszlám fundamentalizmus) térhódítását igyekeznek megelÅ‘zni és felszámolni.

 

A tantárgy ismeretanyaga magában foglalja a fenti kihívások közigazgatási, jogi aspektusait, valamint a közigazgatás és jogállamiság fejlesztésének lehetÅ‘ségeit. Ezen felül, a tantárgy feltárja, a hatékony államiság kritériumainak bemutatásával a hatékony közigazgatás és a gyenge vagy bukott államok bonyolult kapcsolatrendszerét, és magyarázatot ad a gyenge vagy bukott államok kialakulásának miértjére, rávilágít az állami hatékonyság különbözÅ‘ szféráira, szintjeire.

 

A tantárgy oktatási anyaga:

 

Maria Bordas: „Islamic Caliphate in the 21th century? – the Problems of State Efficiency in North Africa and the Middle East – Kiadása folyamatban van a Dialóg Campus Kiadó gondozásában.

 

 

 

  • NKE Közigazgatás-tudományi Kar MsC szakán

 

Saját név alatt oktatott, választható tárgy.

A tantárgy neve:Combating Against terrorism – Legal aspects, Different Perspectives, and strategies

2012-től jelenleg is.

 

A tantárgy leírása:

 

A tantárgy bemutatja a terrorizmus történetének különbözÅ‘ periódusait, a jelenleg érvényesülÅ‘ tendenciákat, a felvázolható jövÅ‘beni trendeket, valamint a nemzetközi terrorizmus legújabb fejleményeit. Kiemelten foglalkozik a terrorizmus elleni küzdelem jogi alapjaival, amely keretül szolgál a terroristák és a terrorista szervezetek elleni fellépéshez. Ismerteti ugyanakkor ennek a kérdéskörnek a felmerülÅ‘ problémáit és nehézségeit is.

 

A tantárgy mindezen túl, elemzi a különbözÅ‘ nemzetközi szervezetek terrorizmust megelÅ‘zÅ‘, és terrorizmus elleni fellépést lehetÅ‘vé tevÅ‘ jogi szabályozási rendszerét, valamint a terrorizmusra adandó hatékony hadászati válaszlépések jogi vonatkozásaiból adódó kihívásokat is.

 

A tantárgy képet ad a nemzetközi közjogi szervezetek - ENSZ, NATO, EU - együttműködési rendszerérÅ‘l, a terrorizmust megelÅ‘zÅ‘, és a terrorizmus elleni stratégiáiról, valamint a terrorizmus elleni küzdelem során alkalmazható polgári-katonai eszközrendszerrÅ‘l. Bemutatásra kerülnek emellett a terrorizmus sokféle, új megjelenési formái, valamint a média hatása is a terrorizmus jelenségeire.

 

A tantárgy oktatási anyaga:

 

Maria Bordas: „Islamic Caliphate in the 21th century? –the Problems of State Efficiency in North Africa and the Middle East– Kiadása folyamatban van a Dialóg Campus Kiadó gondozásában.

 

 

 

  • Fulbright vendégprofesszor

 

Virginia Politechnic Institute & State University

Department of Urban Affairs and Planning, Blacksburg, USA

Saját név alatt oktatott tárgy MSC. szinten

A tantárgy elnevezése: Privatization Policies and Practices

1999-ben

 

A tantárgy leírása:

 

A tantárgy összehasonlító jelleggel mutatta be az amerikai, a nyugat-európai és a volt szocialista országok privatizációs politikáját és gyakorlatát, de elsÅ‘sorban az amerikai hallgatókat legjobban érdeklÅ‘ posztkommunista országok privatizációs folyamatainak ismertetésére került sor. Ugyanis ezekben az országokban – ellentétesen az amerikai és a nyugat-európai gyakorlattal – kezdetben nem a közszektor piacosítása volt az elsÅ‘rendű cél, hanem az üzleti szférában csaknem kizárólagosan jelen levÅ‘, állami tulajdonban levÅ‘ nagyvállalatok magánosítása.

 

A hallgatók megismerkedhettek azokkal a privatizációs problémákkal is, amelyet Magyarországon az infrastrukturális közszolgáltatások privatizációja okozott a versenyfelügyelet és az árszabályozás területén. A közigazgatásnak ugyanis ebben az idÅ‘szakban nem voltak megfelelÅ‘ intézményei arra, hogy a verseny hiányából adódó piaci anomáliákat kezelni tudja.

 

 

 

 

Magyar nyelven oktatott tantárgyak

 

 

  • Budapesti Corvinus Egyetem

Politikatudományi Doktori Iskola

Államigazgatási Alprogram

 2010-2012.

 

  • Nemzeti Közszolgálati Egyetem

Közigazgatás-tudományi Doktori Iskola

2013-jelenleg is

 

Saját név alatt oktatott, kötelezÅ‘ tárgy

A tantárgy elnevezése: A hatékony állam

 

A tantárgy leírása:

 

A tantárgy az állam hatékonyságára vonatkozó elméleteket és gyakorlatokat mutatja be. Napjainkban az állam szerepe jelentÅ‘sen megváltozott, a rendészeti jelleg mellett hangsúlyosabbá vált az állam szolgáltató jellege, és fokozottabb elvárás tapasztalható az állami feladatok ellátásának hatékonysága iránt.

 

Kérdés – és ebben a közigazgatás-tudományi irodalom sem ért egyet – hogy a hatékonyság csak az üzleti szférában, vagy a közigazgatásban is értelmezhetÅ‘, és ennek méréséhez vannak-e megbízható módszerek. Vitatott az is, hogy az amerikai menedzsment szemlélet hogyan alkalmazható az európai weberi közigazgatási modellben.

 

A tantárgy bemutatja, hogy napjainkban az európai közigazgatási rendszerekben hogyan alakul ki egy neo-weberi modell, és ennek milyen megoldásait ismeri a legújabb nemzetközi irodalom és gyakorlat. A hatékony állam megvalósulásának jelentÅ‘s lépései – a regionális fejlesztések, a liberalizáció, a minÅ‘ségi jogalkotás, az eKözigazgatás – is bemutatásra kerülnek.

 

 

 

  • NKE Közigazgatás-tudományi Kar MSc szakán:

 

Saját név alatt oktatott, kötelezÅ‘ tárgy.

A tantárgy neve: Közigazgatás és gazdaság

2008-tól a nappali és a levelezÅ‘ tagozaton az összes elÅ‘dadás tartása (ez a tárgy gyakorlatot nem tartalmaz)

 

A tantárgy leírása:

 

A tantárgy oktatása alapvetÅ‘en más szemléletet tükröz, mint a BSc. szakon oktatott gazdasági közigazgatás, mert szakít a hagyományos, egyoldalú jogi-igazgatási megközelítéssel, és egy szélesebb, a közigazgatás-tudomány interdiszciplináris módszerei re alapoz. Ténylegesen a gazdasági kormányzás – ezen belül a gazdaság, közigazgatás és a politika – kérdéseivel foglalkozik.

 

A tantárgy azt mutatja be, hogy a gazdasági kormányzás intézményei – a gazdaságpolitika, a versenypolitika, a közszolgáltatások szervezése, az állami tulajdon kezelése és a közpénzek felhasználása, valamint a szabályozás – milyen szerepet játszik, milyen lehetÅ‘ségei vannak a gazdasági folyamatok jó irányba történÅ‘ befolyásolásában, illetve ennek során milyen dilemmákkal szembesül.

 

Lényeges szempont, hogy a tantárgy keretében nemcsak a gazdasági kormányzás intézményeinek történeti bemutatására kerül sor, hanem napjaink aktuális kérdéseinek elemzésére is. A tantárgy így eleget tesz a bolognai folyamatban a mesterképzés számára elÅ‘írt magas elméleti szintű oktatás követelményeinek, egyben a gyakorlati, napi gazdaságpolitikai információkat is átadja a hallgatók számára.

 

A tantárgy oktatási anyagai:

 

Bordás Mária „A közigazgatás gazdaságtana – a gazdasági kormányzás lehetÅ‘ségei és dilemmái” c. tankönyv, amely 2010-ben került elÅ‘ször kiadásra az Unió Kiadó gndozásában, és amely majd 2014-ben ismét kiadásra került a Dialóg Campus Kiadó gondozásában. A tárgyhoz oktatási segédletként két tanulmány-gyűjtemény, és egy konferencia-kiadvány is készült, Bordás Mária szerkesztésében, amelyet a Corvinus Egyetem Közigazgatás-tudományi Kara adott ki.

 

 

 

  • NKE Közigazgatás-tudományi Kar BSc. szakán:

 

A tantárgy elnevezése: Gazdasági közigazgatás

ElÅ‘adás tartása és gyakorlatok vezetése 1988-2012.

 

A tantárgy leírása:

 

A „Gazdasági közigazgatás” mint egyik szakigazgatási tárgy a BSc. szakon az ötödik félévben kerül oktatásra, és magában foglalja az ipar, a mezÅ‘gazdaság, a kereskedelem, az építésügy, a foglalkoztatás és a földhivatali nyilvántartás igazgatását, valamint a versenyjog, a fogyasztóvédelem, a pénzpiac felügyelete, a kisajátítás és a birtokvédelem közigazgatási intézményeit.

 

A tantárgy oktatási anyagai:

 

A tantárgy kötelezÅ‘ tananyaga a „Közigazgatás és Gazdaság” c. tankönyv (Szerk.: Imre Miklós, HVG ORAC Lap- és Könyvkiadó, 2007.) amelynek a privatizációval, versenyjoggal, fogyasztóvédelemmel, és az állami tulajdonnal kapcsolatos fejezeteit én írtam. (Lásd a 3.1.1. fejezetben leírtakat)

 

 

A tantárgy elnevezése: Szociális-kulturális igazgatás

ElÅ‘adások tartása és gyakorlatok vezetése 1988-2012.

 

A tantárgy leírása:

 

A „Szociális-kulturális igazgatás” szintén egy szakigazgatási tárgy a BSC. szakon, az ötödik félévben kerül oktatásra, magában foglalja a társadalombiztosítás, az önkormányzatok által működtetett szociális intézmények, az egészségügy a kultúra, az oktatás, a sport, a tudomány és az anyakönyvi ügyek igazgatását.

 

A tantárgy oktatási anyagai:

 

A tantárgy kötelezÅ‘ tananyagát képezik a Közigazgatás-tudományi Kar által kiadott egyetemi jegyzetek, amelyek közül a szociális igazgatás, a lakosság nyilvántartása és az egészségügyi igazgatás témáiban én írtam jegyzetet.

 

A „Gazdasági közigazgatás” és a „Szociális-kulturális igazgatás” c. tárgyak oktatása elsÅ‘sorban a szervezeti, hatásköri és eljárásjogi normák oktatására irányul, de történeti szempontból is bemutatja a gazdasági közigazgatás és a szociális-kulturális igazgatás intézményeit. A tárgy oktatása – hasonlóan a jogi karok oktatásához - a hagyományos jogi-igazgatási szemléletet tükrözi.

 

 

 

 

2. Külföldi egyetemeken tartott elÅ‘adások

 

 

  • METU (Middle East Technical University

Faculty of Economic and Administrative Sciences

Department of International Relations

2013.

Ankara, Törökország

3 elÅ‘adás címe: „European Union Law”

 

  • The University of Texas at Arlington

School of Urban & Public Affairs

E.E. Davis Hall

Arlington, Texas, USA

1998.

ElÅ‘adás címe: “Opportunities of Social Welfare Reforms from a Comparative Approach”

 

  • Hochschule für öffentliche Verwaltung und Finanzen

Luwigsburg, Németország

2007.

ElÅ‘adás címe: „Legal Aspects of Privatization in the Public Sector – the Hungarian Case”

 

  • Pavol Jozef Safárika University in Kosice

Kassa, Szlovákia ((A BCE Közigazgatás-tudományi Kara együttműködési megállapodást kötött az egyetemmel)

2008.

ElÅ‘adás címe: „Questions of Economic Governance in Hungary”

 

 

 

 

3. Tudományos minÅ‘sítési eljárásokban való részvétel:

 

 

Külföldön

 

  • Chang You: China’s Urban Housing Reform – with Specific Emphasison Property Ownership –

 

Major paper submitted to the Faculty of Virginia Politechnic Institute &State University, in partial fulfillment of the requirements for the degree of Master of Urban and Regional Planning

 

TémavezetÅ‘, és bíráló bizottsági tag

Blacksburg, USA, 1999.

 

 

 

Magyarországon

 
 
PhD védésekben való részvétel

 

​

  • TémavezetÅ‘: Paiman Ramazan Ahmad: „Good Governance in the Oil Sector and its Effect on Economic Development: a Case Study” című disszertációjának (Nemzeti Közszolgálati Egyetem Közigazgatás-tudományi Doktori Iskola)

​

  • TémavezetÅ‘: Gönczi Gabriella: „A hatékony állam” című disszertációjának. (Nemzeti Közszolgálati Egyetem Közigazgatás-tudományi Doktori Iskola)

 

  • Bíráló Bencsik András: „A fogyasztói jogok tartalmának és érvényesülésének közjogi keretei Magyarországon” című disszertációja nyilvános védésén, 2012-ban.(Pécsi Tudományegyetem, Állam- és Jogtudományi Kar)

 

  • Bizottsági tag Gellén Márton: „A közigazgatási reformok az államszerep változásainak tükrében” című disszertációja nyilvános védésén 2012-ben. (Széchényi István Egyetem, Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Kar)

 

  • Szigorlati bizottsági tag: Linder Viktória: „A közigazgatás személyi állománya” című disszertációja szigorlati vizsgáján 2010-ben. (ELTE Állam- és Jogtudományi Kar)

 

 

 

Konzulensi tevékenység BsC. és MsC. szakon

 

Budapesti Corvinus Egyetem

Közigazgatás-tudományi Kar

1998-2012-ig

 

Nemzeti Közszolgálati Egyetem

Közigazgatás-tudományi Kar

2012- jelenleg is

 

Konzulens: Évente átlagosan 5-10 hallgató diplomamunkájának konzulense, és államvizsga-bizottsági tag.

 

 

 

 

4. Oktatásfejlesztés, tananyag-fejlesztés

 

 

  • A Nemzeti Közszolgálati Egyetemen Közigazgatás-tudományi Karának tudományos dékán-helyetteseként a Közigazgatás-tudományi Doktori Iskola szervezetének, oktatási rendszerének elÅ‘készítése:ezen belül különösen a közigazgatás-tudomány, mint új tudományág koncepciójának kidolgozása, és a Doktori Iskola tantárgyi programjának létrehozása, szervezése.

2012-2013.

 

 

  • A Nemzeti Közszolgálati Egyetemen Közigazgatás-tudományi Karának tudományos dékán-helyetteseként a 2013-ban megrendezett OTDK szervezése, a két kari szakkollégium munkájának felügyelete, segítése, valamint tudományos konferenciák szervezése, tanszékvezetÅ‘ként a tanszék tudományos diákkörének létrehozásában való közreműködés.

2012-2013

 

 

  • A Nemzeti Közszolgálati Egyetemen Közigazgatás-tudományi Kara, Közszervezési és Szakigazgatási Intézetében, a Közpolitika és Közigazgatás-fejlesztési Tanszék vezetÅ‘jekénta tanszék közigazgatás-tudományi szemléletű, új tantárgyainak létrehozása, egy új tantárgyi program alapján, BsC. és MsC. szakon.

2012-2013.

 

 

  • Számos tankönyv és egyetemi jegyzet megírása a közigazgatás-tudomány szemlélete alapján, a hatékony állam, a gazdasági kormányzás a gazdasági közigazgatás - ezen belül a privatizáció, a koncesszió, az infrastrukturális közszolgáltatások, a versenyjog, a fogyasztóvédelem, a pénzpiac felügyelete - valamint a szociális-kulturális igazgatás – különös tekintettel az egészségügy és a szociális szféra privatizációjának kérdéseire - területeken. (Lásd a további részleteket a publikációs jegyzékben)

1998- napjainkig

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

bottom of page